22. maja Slovenija obeležuje Dan slovenske diplomacije, praznik, ki je posvečen vsem, ki delujejo na področju zunanjih zadev in mednarodnih odnosov. Ta dan je priložnost za poudarjanje pomembnosti diplomatskega dela, ki prispeva k varnosti, blaginji in uglednosti Slovenije v mednarodni skupnosti.
Dan slovenske diplomacije je bil prvič obeležen leta 2009, v spomin na pomemben dogodek iz zgodovine slovenskega zunanjepolitičnega delovanja. Leta 1992 je bila namreč Slovenija sprejeta v Organizacijo združenih narodov (OZN), kar je bil ključni korak k mednarodnemu priznanju mlade države po osamosvojitvi leta 1991. Sprejem v OZN je Sloveniji omogočil polnopravno sodelovanje v mednarodnih odnosih in prispeval k njeni politični stabilnosti ter gospodarskemu razvoju.
Diplomacija ima v zgodovini Slovenije dolgo tradicijo. Že v času habsburške monarhije so slovenski diplomati delovali v službi cesarstva. Po drugi svetovni vojni in ustanovitvi Socialistične federativne republike Jugoslavije so slovenski diplomati prispevali k jugoslovanski zunanji politiki. Po osamosvojitvi leta 1991 je Slovenija vzpostavila lastno diplomatsko mrežo in začela aktivno oblikovati svojo zunanjo politiko.
Slovenski diplomati so skozi leta igrali ključno vlogo pri številnih pomembnih dogodkih in procesih. Med njimi so vključitev Slovenije v Evropsko unijo leta 2004, vstop v NATO istega leta ter kasneje tudi v Organizacijo za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD). Slovenija je kot članica EU sodelovala pri oblikovanju skupne zunanje in varnostne politike ter pri različnih mirovnih misijah po svetu.
Vsako leto na Dan slovenske diplomacije potekajo številni dogodki, kot so okrogle mize, predavanja, seminarji in sprejemi. Na teh dogodkih se razpravlja o dosežkih in izzivih slovenske diplomacije, obenem pa se tudi izraža hvaležnost in priznanje vsem, ki prispevajo k njenemu razvoju. Dan je namenjen tudi promociji diplomatskega poklica med mladimi in spodbujanju novih generacij, da se vključijo v diplomatsko službo.
Ohranjanje in krepitev mednarodnih odnosov je ključnega pomena za suverenost in mednarodni ugled Slovenije. Dan slovenske diplomacije nas opominja na pomembnost diplomatskega dela ter na vrednote miru, sodelovanja in dialoga, ki so temelj vsake uspešne zunanje politike.